aDAM SORNEK

architekt słowa – autor, coach, mentor, adwokat

Jedyną stałą rzeczą, są zmiany...

  

Kilkanaście lat temu, jako prawnik rozpoczynający pracę zawodową (posiadając przy tym pokaźnych rozmiarów ego) przeczytałem motto mojego pracodawcy, wywieszone przed gabinetem zarządu: "Jedyną stałą rzeczą są zmiany". Była to spółka notowana w 500-ce "Rzeczypospolitej". Sporo czasu potrzebowałem, by zrozumieć sens i siłę tego przekazu.

Pomogła mi w tym książka Spencera Johnsona "Kto zabrał mój ser?". Ta doskonale obrazuje potrzebę adaptacji i elastyczności wobec stale zmieniającego się świata. Nasz mózg uwielbia drogę na skróty, wygody, przyzwyczajenia i ciepłą kołderkę.

Skuteczne prowadzenie biznesu, zarządzanie ludźmi, znalezienie swojego miejsca i powołania "w strukturze" firmy, wymaga solidnego wglądu wewnątrz siebie, nieustającej pracy i zmian (na wielu płaszczyznach). Nie rzadko praca i to co z nią związane jest silnie powiązane z naszym życiem osobistym (rodzina, przyjaciele, partner, rodzice etc.).

Coaching biznesowy pomaga rozpoznać drzemiące w nas zasoby i wykorzystać je we właściwym kierunku. Pozwala też odnaleźć blokady dalszego rozwoju i się ich pozbyć. Czasem prowadzi do całkowitego przeramowania istniejącej rzeczywistości, świeżego spojrzenia na to co wydawało się znane, oczywiste i pewne. Innym razem otwiera oczy na coś zupełnie nowego, głęboko zakopanego w podświadomości. To wszystko zaś sprzyja osiąganiu bliższych lub dalszych celów biznesowych, przy zachowaniu ekologii zmian. Zmiana w biznesie ma bowiem sprzyjać jego rozwojowi, ale również być przyjazna dla zainteresowanych i zaangażowanych (czyli tzw. siły napędowej, którą są ludzie i mam nadzieję, że tak pozostanie).

Z tych też przyczyn nie zajmuję się coachingiem, którego celem jest doprowadzenie do osiągania celów (np. sprzedażowych) kosztem ludzi, "po trupach". Prawdziwa i trwała zmiana to taka, która szanuje tożsamość i odmienność wszystkich uczestników procesu biznesowego.

W ramach coachingu możesz rozwinąć swoje kompetencje menedżerskie, uczyć się zdrowego przywództwa, rozwijać swoją inteligencję emocjonalną i uważność, pracować nad komunikacją własną oraz Twojego zespołu.

Możesz też załatwić tzw "problemy osobiste", które hamują Twój prawdziwy potencjał w pracy. W końcu praca i życie osobiste, to naczynia połączone. Może być też tak, że  już wiesz czego chcesz, jednak nie wiesz jak. Wówczas proponuję Ci mentoring.